English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - 120 rocznica urodzin Księżnej Heleny Jabłonowskiej - patronki ECPiP

4 stycznia minęła 120 rocznica urodzin Księżnej Heleny Jabłonowskiej, patronki Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania – pełnej odwagi i poświęcenia działaczki ruchu oporu AK, przewodniczącej Rady Głównej Opiekuńczej powiatu dębickiego, ogromnych zasług patriotki, która w okresie II wojny światowej na bardzo szeroką skalę organizowała pomoc charytatywną na rzecz lokalnej społeczności. 

Pomoc więźniom obozów pracy przymusowej w Pustkowie, funkcjonujących przy zbudowanym w 1940 r. poligonie wojskowym SS – Truppenübungsplatz Heidelager stanowi osobny i zarazem bardzo istotny rozdział aktywności Heleny Jabłonowskiej. Działania na rzecz przetrzymywanych więźniów obejmowały dostarczanie żywności i lekarstw, pośredniczenie w przekazywaniu listów i grypsów do bliskich. Księżna Jabłonowska próbowała także gromadzić informacje o stanie i ilości więźniów oraz całej strukturze funkcjonowania obozów. Dane te dostarczała następnie dowództwu AK. 

Helena Jabłonowska zmarła 11 czerwca 1977 r. Spoczywa w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Straszęcinie.

Z okazji 120-lecia urodzin Księżnej Heleny Jabłonowskiej serdecznie zapraszamy na przedstawienie teatralne, które odbędzie się 31 stycznia 2015 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica w Pustkowie Osiedlu o godz. 17.00.

"...Księżna Jabłonowska to była Nasza Pani,
gdyby nie ona to byśmy wszyscy tam na tyfus skonali,
ona uratowała życie masie ludzi.
To była nasza dobrodziejka, jak to dobrze,
że ma tu swoje popiersie..."

11 stycznia 2015 r. po raz 23 w całej Polsce zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod hasłem: "Na Ratunek! Na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów." Głośno, kolorowo z pełnym entuzjazmem i wiatrakowym uniesieniem będziemy grać również na terenie Gminy Dębica: w domu kultury w Pustkowie-Osiedlu, w Stobiernej na stoku narciarskim, w Braciejowej w remizie OSP, w Podgrodziu w domu kultury. W każdym z tych miejsc będzie się działo! Zapewniamy mnóstwo atrakcji dla wszystkich - zarówno dla starszych jak i najmłodszych. Zapraszamy na dzień pełen wrażeń, tańca, śpiewu i świetnej zabawy. Będziemy Was przyciągać zapachami naszej gminnej kuchni domowej, na deser podamy koncerty zespołów muzycznych i niepowtarzalne występy artystyczne, a w przerwach będziemy licytować atrakcyjne gadżety, niesamowite rzeczy oraz unikalne vouchery. Dla wszystkich chętnych za dobrowolną opłatą otwarta będzie Ekspozycja historyczno - dydaktyczna w Pustkowie, Osada Słowiańska oraz Park Owadów w Stobiernej - zachęcamy do zwiedzania. Ponadto Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci zaprasza dzieci i modzież na warsztaty edukacyjne pt. "Muzeum kiedyś a dziś" w godzinach 13.00, 14.00 i 15.00.

Patronat nad 23 Finałem objął Przewodniczący Rady Gminy Pan Piotr Żybura. W Pustkowie-Osiedlu o godz. 17.30 odbędzie się występ Kabaretu CZWARTA FALA oraz koncert Zespołu ANDANTE, a w Braciejowej wszystkich na koncert zaprasza Zespół PASJANS! Dzięki zbiórkom i licytacjom będziemy podbijać tętno niedzielnej Orkiestry. Światełkiem do nieba wyślemy w przestrzeń kosmiczną pozytywną energię WOŚP-owego serca, a kolorowe wiatraki zakręcą wszystkich do wspólnej zabawy! Szczegółowy program na plakatach, facebook'u, nk, na stronie www.ugdebica.pl oraz www.ckib.pl. Zapraszamy!