- Details
fot. Archiwum ECPiP
Autor: Aleksandra Żurek
13 września w piątek o godzinie 17.00, jak co roku, w związku ze Świętem Podwyższenia Krzyża Świętego (przypadającego w dniu 14 września), pod Górą Śmierci w Paszczynie zebrała się młodzież Dekanatu Pustków-Osiedle, przygotowująca się do sakramentu bierzmowania.
Wraz z młodzieżą na XIII. Modlitewno - Edukacyjne Spotkanie Młodych przybyli duszpasterze, młodzież, mieszkańcy Gminy Dębica oraz Strzelcy z JS Strzelec 2017 z Dębicy.
13 września w piątek o godzinie 17.00, jak co roku, w związku ze Świętem Podwyższenia Krzyża Świętego (przypadającego w dniu 14 września), pod Górą Śmierci w Paszczynie zebrała się młodzież Dekanatu Pustków-Osiedle, przygotowująca się do sakramentu bierzmowania.
Wraz z młodzieżą na XIII. Modlitewno - Edukacyjne Spotkanie Młodych przybyli duszpasterze, młodzież, mieszkańcy Gminy Dębica oraz Strzelcy z JS Strzelec 2017 z Dębicy.
Podczas MESM 2024 przypomniano 80. rocznicę ewakuacji polskich i żydowskich więźniów obozów pracy przymusowej Pustkowa, jaka miała miejsce w dniach 24-27 lipca 1944 r.
Wstęp do rozważań Drogi Krzyżowej wygłosił ks. Gabriel Matras, wikariusz parafii pw. Parafia Rzymskokatolicka p.w. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Brzeźnicy, zaś same rozważania religijne Drogi Krzyżowej odczytywała młodzież.
Po każdym rozważaniu Męki Chrystusa Drogi Krzyżowej, miały miejsce również rozważania poświęcone losom więźniów obozów pracy przymusowej Pustkowa, odczytywane przez Mariana Matkowskiego i Łucję Szumańską - opiekunów Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie.
Po zakończeniu Drogi Krzyżowej i dotarciu pod pomnik główny, poświęcony pamięci ofiar niemieckich obozów pracy przymusowej Pustkowa, gawędę historyczną, poświęconą 80. rocznicy ewakuacji polskich i żydowskich więźniów obozów pracy przymusowej Pustkowa oraz innym wydarzeniom w czasie II wojny światowej, wygłosił Marian Matkowski - opiekun Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie.
Następnie ks. Gabriel Matras odmówił modlitwę za zmarłych, bohaterów i ofiary II wojny światowej oraz za Ojczyznę.
Ostatnim punktem Spotkania Młodych podczas MESM 2024, było zwiedzanie stałych i czasowych wystaw Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie. Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się wystawa czasowa poświęcona badaniom archeologicznym, jakie prowadzone są od 2023 roku na terenie bo byłym obozie pracy przymusowej Pustkowa.
Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i wzięcia udziału w XIII Modlitewno-Edukacyjnym Spotkaniu Młodych przy Górze Smierci w Paszczynie, a w szczególności księżom i młodzieży z parafii Dekanatu Pustków Osiedle (szczególnie ks. Łukaszowi Haladzie za koordynację przygotowań), Strzelcom Jednostki Strzeleckiej Nr 2017 im. Tadeusza Münnicha w Dębicy, funkcjonariuszom Straży Gminnej oraz Komisariatu Policji w Brzeźnicy.
Serdeczne podziękowania kierujemy także do pracowników Gminnego Zakładu Komunalnego z Brzeźnicy oraz młodzieży z Uczniowskiej Straży Góry Śmierci, którzy pomogli w uprzątnięciu terenu przed MESM 2024.
- Details
Zapraszamy na XIII Modlitewno-Edukacyjnego Spotkanie Młodych przy Górze Śmierci w Paszczynie, które odbędzie się w dniu 13 września 2024 r. (piątek).
Spotkanie, tradycyjnie rozpocznie się o godzinie 17.00 Drogą Krzyżową, której rozważania poświęcone będą ostatnim chwilom jakie więźniowie przeżyli w obozie, ze względu na przypadającą w tym roku 80. rocznicę ewakuacji obozów pracy przymusowej Pustkowa.
W połowie lipca 1944 r., w związku ze zbliżającymi się wojskami Armii Czerwonej komenda obozu pracy przymusowej w Pustkowie rozpoczęła przygotowania ewakuacyjne. 24 lipca do Oświęcimia wywieziono więźniów żydowskich. Tam rozkazano aby cały transport zagazować. Ostatecznie jednak rozwieziono Żydów do różnych fabryk na Górnym Śląsku, będących oddziałami obozu oświęcimskiego. W styczniu 1945 r. ewakuowano ich stamtąd do Mauthausen, a po dwóch tygodniach do Gusen. 27 lipca 1944 r. nastąpiła ewakuacja więźniów polskich. Kobiety wywieziono do obozu w Ravensbrück, a mężczyzn do Sachsenhausen i Oranienburga.
Na zakończenie spotkania organizatorzy zapraszają do wysłuchania powiązanej tematycznie krótkiej
gawędy, a po jej zakończeniu do bezpłatnego zwiedzania Ekspozycji Historyczno – Dydaktycznej przy
Górze Śmierci.
Spotkanie współorganizowane jest przez Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania działające w
strukturach Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica oraz parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Pustkowie – Osiedlu.
Wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy
- Details
W tym roku obchodzimy 80. rocznicę akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce. Uroczystości upamiętniające te wydarzenia będą miały miejsce w niedzielę 1 września.
Niedzielna uroczystość rozpocznie się mszą świętą na polanie Kałużówka o godz. 10:00. Na godz. 11:00 zaplanowany jest ceremoniał patriotyczny: hymn państwowy, apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów przez zebrane delegacje. Następnie rozpocznie się piknik historyczny (grochówka wojskowa, wydawanie legitymacji i odznak dla uczestników uroczystości, dioramy historyczne)
Do udziału w uroczystościach zapraszają: Światowy Związek Żołnierzy AK Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, władze samorządowe Powiatu Dębickiego, Miasta Dębica, Miasta i Gminy Pilzno, Gminy Dębica, a także Nadleśnictwo Dębica, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Gumniskach oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Gumniskach.
W przypadku intensywnych opadów deszczu, uroczystości odbędą się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gumniskach.
Dołączcie do nas, by uczcić bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność. Niech nasza obecność na tej uroczystości będzie wyrazem hołdu i pamięci, a także dowodem na to, że ich ofiara nie poszła na marne.
Źródło: ugdebica.pl
- Details
Szanowni Państwo,
w dniu 15 sierpnia 2024 r. (CZWARTEK)
(Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia NMP)
Ekspozycja Historyczno-Dydaktyczna
przy Górze Śmierci w Paszczynie
będzie czynna
w godzinach 12.30-16.00
ZAPRASZAMY