English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Aktualności

441423037 477669091376669 2813796727747836536 n

Fot. www.ugdebica.pl

 

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

"14 czerwca 1940 roku, wyruszył pierwszy masowy transport Polaków do KL Auschwitz. Z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli 728 więźniów politycznych. Polacy stali się pierwszymi więźniami niemieckiego obozu śmierci. Co roku tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

14 czerwca 1940 r. uznawany jest za początek funkcjonowania niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu. W pierwszym transporcie więźniów (otrzymali obozowe numery od 31 do 758) dużą grupę stanowiły osoby, które próbowały przedostać się do tworzonych we Francji Polskich Sił Zbrojnych. Wraz z nimi do KL Auschwitz trafili także organizatorzy przerzutów.

Część więźniów została aresztowana podczas ludobójczej akcji AB, czyli tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej (niem. Außerordentliche Befriedungsaktion), którą Niemcy przeprowadzili w Generalnym Gubernatorstwie w 1940 r. Była to dalsza część eksterminacji Polaków, jaką niemiecki okupant rozpoczął od września 1939 r. na okupowanych ziemiach polskich od tzw. Intelligenzaktion.

W transporcie do KL Auschwitz były także osoby zatrzymane podczas łapanek, działacze organizacji politycznych, konspiracyjnych i społecznych, urzędnicy państwowi, harcerze, maturzyści oraz inni przedstawiciele polskiej inteligencji. 14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz przywieziono także niewielką grupę polskich Żydów.

Podczas apelu od zastępcy komendanta obozu SS-Hauptsturmführera Karla Fritzscha więźniowie usłyszeli: „Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin. Jeśli się to komuś nie podoba, to może iść zaraz na druty. Jeśli są w transporcie Żydzi, to mają prawo żyć nie dłużej niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące”.

Piekło KL Auschwitz przeżyło 239 osób z pierwszego transportu. Część została zwolniona po kilkunastu miesiącach, inni byli tam ponad cztery lata."


Źródło: Instytut Pamięci Narodowej

ekspozycja.ecpipckib.pl 2

INFORMACJA

Ekspozycja Historyczno-Dydaktyczna
przy Górze Śmierci w Paszczynie

w dniach

30.05.2024 r. - 31.05.2024 r.

(czwartek-piątek)

będzie

NIECZYNNA

***


PRZEPRASZAMY ZA UTRUDNIENIA

Ekspozycja Hostoryczno Dydaktyczna INFORMACJA

DSC 0053

 

Tegoroczna "NOC MUZEÓW" w Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci upłynęła w głównej mierze pod hasłem badań archeologicznych, którym poświęcona była nowo otwarta wystawa czasowa. Wyniki tych badań to przede wszystkim pozostałości po kuchni i pralni obozowej oraz wiele innych jakże cennych przedmiotów z wyposażenia żołnierzy SS stacjonujących na poligonie Waffen-SS Truppenübungsplatz Heidelager oraz po obozie pracy przymusowej i więźniach.
W trakcie otwarcia wystawy zwiedzający mieli okazję posłuchać o metodzie przeprowadzonych badań od naszego archeologa Michała Czarnika jak również obejrzeć model 3D kuchni i pralni jeszcze przed konserwacją. Wystawę wzbogaciły zdjęcia ukazujące cały przebieg prac trwających od października ubiegłego roku.

Ponadto tego wieczoru na terenie Ekspozycji można było spróbować swoich sił na stanowisku detektorystycznym, strzeleckim ASG oraz piaskownicy archeologicznej. Dodatkowo można było odwiedzić namiot rekrutacyjny #3PBOT, dioramę GRH im. Wojciecha Lisa ps. "Mściciel", a po zmroku obejrzeć film "W pięknym Pustkowie koło Dębicy". Oprócz wystaw stałych udostępniono wystawę “Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939-1945” z IPN Oddział w Rzeszowie oraz wystawę #StolenMemory z Arolsen Archives.

Podziękowania kierujemy do:

  • Żołnierzy #3PBOT 33. Batalionu Lekkiej Piechoty AK im. ppłk. Adama Lazarowicza ps. "Klamra" w Dębicy
  • Strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2017 im. Tadeusza Münnicha w Dębicy
  • Członków GRH im. Wojciecha Lisa ps. "Mściciel"
  • Członków Stowarzyszenia H.E.K.S. Ring w Paszczynie

Dziękujemy również wszystkim osobom, które pomogły nam przy organizacji tego wydarzenia.

Fot. arch. ECPiP