English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - WYCIECZKA MŁODZIKÓW Z SIATKARSKIEJ DRUŻYNY LOTOS TREFL GDAŃSK - 10.05.2018 R.

DSC 0011fot. Archiwum ECPiP

W słoneczno - burzliwe popołudnie, Ekspozycję Historyczno – Dydaktyczną przy Górze Śmierci odwiedziła 17- osobowa grupa siatkarskiej drużyny młodzików z zespołu LOTOS Trefl Gdańsk. Zwiedzając Ekspozycję towarzystwie przewodnika, siatkarze zapoznali się z tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej na Ziemi Dębickiej. Większość z nich oglądając stałą wystawę w baraku żołnierskim, po raz pierwszy dowiedziała się o istnieniu niemieckiego poligonu wojskowego Waffen SS „Truppenübungsplatz Heidelager” funkcjonującego w okresie 1940 - 1944. Na tym poligonie stacjonowały i ćwiczyły swoje oddziały zbrodnicze formacje SS, składające się z batalionów sformowanych z Niemców, a także Francuzów, Belgów, Holendrów, Łotyszy, Estończyków, Ukraińców czy Włochów.

Z kolei w baraku więźniarskim grupa miała okazję zapoznać się z losami więźniów przetrzymywanych w nieludzkich warunkach w Zwangsarbeitslager Pustków. Niemieckie obozy pracy przymusowej w Pustkowie, istniały w latach 1940 - 1944. Służyły one wykorzystaniu niewolniczej pracy więźniów i ich biologicznemu wyniszczeniu, poprzez pracę, głód, choroby i potworne zbrodnie SS-manów z formacji SS Totenkopf i Waffen SS.  

Siatkarze poznali jeszcze inny wycinek tragicznej historii więźniów obozów pracy przymusowej, zwiedzając niedawno otwartą wystawę czasową pt. "Ucieczki więźniów z obozu", która opowiada o heroicznych, udanych i nieudanych próbach uwolnienia się z kaźni niemieckiego Zwangsarbeitslager Pustków.

Prochy tysięcy Polaków, Żydów i jeńców sowieckich z Armii Czerwonej spoczywają nieopodal Ekspozycji na szczycie wzgórza "Królowa Góra", która od listopada 1941 roku nosi miano "Góry Śmierci". Tu również po zwiedzeniu Ekspozycji uczestnicy wycieczki udali się na miejsce będące niemym świadkiem tej tragedii, które upamiętnia ofiary niemieckich obozów pracy przymusowej.