English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Grupa działaczy PTSM w dniu 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości na Ekspozycji - 11.11.2017 r.

DSC 0034Archiwum foto ECPiP

W słoneczne przedpołudnie uroczystego dnia 11 listopada br., w 99. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości na Ekspozycję Historyczno - Dydaktyczną przybyła wycieczka działaczy Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych z Podkarpacia. Wśród 21 uczestników wycieczki znalazły się osoby pochodzące z Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz takich miejscowości jak Stuposiany, Krosno, Dukla, Strzyżów i innych.
W towarzystwie przewodnika grupa zapoznała się z historią niemieckiego poligonu wojskowego Waffen SS „Truppenübungsplatz Heidelager” (1940 - 1944) oraz martyrologią więźniów Zwangsarbeitslager Pustków (niemieckie obozy pracy przymusowej w Pustkowie, istniejące również w okresie 1940 - 1944). W obozach tych więziono Żydów, jeńców sowieckich i Polaków.
Uczestnicy wycieczki bardzo uważnie wsłuchiwali się w tragiczną historię II wojny światowej na ziemi dębickiej.
Podczas zwiedzania kompleksu baraków, działacze PTSM mieli okazję zapoznać się także z działalnością Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania CKiB Gminy Dębica, w tym przedsięwzięć na rzecz utrwalania historii, muzealnictwa, edukacji i tolerancji.

M.M.