English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - EKSPONAT MIESIĄCA - BAGNET NIEMIECKI S-84/98 WRAZ Z POCHWĄ Z OKRESU II WOJNY ŚWIATOWEJ DO KARABINU MAUSER K98, KALIBRU 7,92 mm.

BAGNET NIEMIECKI S-84/98 WRAZ Z POCHWĄ  Z OKRESU II WOJNY ŚWIATOWEJ
DO KARABINU MAUSER K98, KALIBRU 7,92 mm.

Bagnet karabinowy niemieckiej produkcji, przeznaczony był do karabinu Mauser K-98. Za produkcję pierwszych wersji odpowiedzialna była wytwórnia P.D. LÜNESCHLOSS SOLINGEN.

Warto przypomnieć, że broń na licencji Mausera, produkowana i używana była w bardzo wielu krajach świata. Obok macierzystych fabryk w Niemczech, karabiny Mauser na swym wyposażeniu posiadała również Polska (Fabryka Broni w Radomiu), a także Argentyna, Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Finlandia, Izrael, Jugosławia, Portugalia, Turcja i in.

Mauser Gewehr 98 (Gew98) był przepisowym karabinem Armii Cesarstwa Niemieckiego już w czasie I wojny światowej. Ten typowy karabin z początku XX wieku posiadał długość 1250 mm i lufę o długości 740 mm. Późniejsze doświadczenia Wielkiej Wojny (jak wtedy zwano I wojnę światową) wykazały, że tego typu broń wraz
z tak długą lufą jest zbędna, zaś sam karabin okazał się być zbyt długi na ówczesnym polu walki.
W rezultacie w latach 20. XX wieku, w kilku krajach skonstruowano krótkie karabiny systemu Mausera z lufami długości 590 – 600 mm. Prym w tych działaniach wiodły belgijski FN Mle1924/30, czechosłowacki vz. 24, polski kbk wz. 29). Przepisowym bagnetem dla karabinu Mauser stanowiącym jego uzupełnieniem do walki wręcz
z przeciwnikiem (jak również wielu innych celów wojskowych i osobistych żołnierza), był bagnet wzór 84/98.
Podczas długiego okresu, kiedy karabiny i karabinki Mauser wytwarzane były począwszy od przełomu XIX i XX wieku, aż po drugą połowę XX wieku, powstało do nich wiele różnych wersji bagnetu 84/98.
Według nazewnictwa i nomenklatury producenta niemieckiego bagnety do karabinów Mauser oznaczano
w następujący sposób:

S 84/98 aA - bagnet 84/98 powstały na bazie S 71/84,
S 84/98 aA S - bagnet starego typu z piłą oraz z długim zbroczem,
S 84/98 nA S - bagnet nowego typu z piłą na grzbiecie,
S 84/98 nA S - bagnet nowego typu (bez piły)prezentowany egemplarz,
S 84/98 nA - wersja oksydowana z osłoną ogniową.

Wymiary bagnetu S 84/98 nA S:
Długość głowni: 24,7 cm
Szerokość głowni: 2,5 cm
Grubość głowni: 5,5 mm
Długość pochwy metalowej: 27,3 cm
Długość całkowita kompletnego bagnetu w pochwie wynosiła 40,5 cm, zaś bez pochwy 38,3 cm.

Prezentowany bagnet wyprodukowany został w znanej niemieckiej firmie: Weyersberg Kirschbaum & Co
w Solingen.
Ostrze bagnetu z dwustronnym wklęsłym zbroczem. Sam bagnet był jednosieczny. Rękojeść bagnetu obłożona jest drewnianymi okładkami, które zamocowane są na dwie śruby. Niestety ze względu na ubytki zatrzask stalowy, nie jest w pełni sprawny. Stalowa pochwa z gałką ochronną. Bagnety tego typu były produkowane w Solingen w Niemczech.
Niestety tak na bagnecie, jak i na pochwie nie zachował się numer seryjny egzemplarza. Poza tym nie zachowała się charakterystyczna skórzana „żabka” do pochwy bagnetu (wytwarzana z pasem bądź bez), dzięki której bagnet wraz z pochwą przytroczony był do pasa żołnierskiego (wzmiankowana żabka posiadała wymiary: długość: 22,5 cm, szerokość u góry: 4,5 cm, szerokość u dołu: 5,3 cm, głębokość: 3 cm, waga: 0,07 kg).
Znajdujący się na zdjęciu bagnet i pochwa są bardzo skorodowane. Na bagnecie wyraźne widoczne wżery rdzy i ubytki w drewnianych okładzinach rękojeści. Podobnie pochwa bagnetu jest skorodowana i brak przy niej charakterystycznej główki na zwieńczeniu pochwy oraz śrubki mocującej u jej szczytu przy krawędzi górnej. Warto również dodać, że pokazany model bagnetu obok swojego niemieckiego pierwowzoru pasował do wielu wersji karabinu Mausera.
Prezentowany bagnet to dar dla Ekspozycji historyczno – dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie od Pana Jerzego Kusibaba.

M.M.