English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Spotkanie autorskie z Ryszardem Pajurą - PIERWSZE TAKIE OPRACOWNIE O HISTORII OKOLIC DĘBICY - 24.02.2023 r.

DSC 0213

 fot. Archiwum CKiB


Ryszard Pajura, dziennikarz którego w dębickich środowiskach nie trzeba nikomu przedstawiać, od 1999 roku związany jako wydawca i redaktor naczelny z tygodnikiem Obserwator Lokalny, wydał właśnie kolejną publikacje. „Zagłada i walka. Druga wojna światowa w Dębicy i powiecie dębickim” to wyczerpujące kompendium informacji o czasach II wojny światowej w naszym regionie.

24 lutego 2023 w Domu Kultury w Pustkowie-Osiedlu odbyło się spotkanie z autorem tego wyjątkowego opracowania.
Wydarzenie zorganizowali Marian Matkowski i Łucja Szumańska z Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci, która funkcjonuje w ramach Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania. ECiPP współpracowało przy powstaniu książki przed udostępnianie swoich archiwów i konsultacje historyczne.

Podczas spotkania Ryszard Pajura opowiedział nie tylko o pracy nad powstaniem treści, materiałach i źródłach, ale także o trudnościach odtworzenia tamtych dni, które wraz ze śmiercią świadków wydarzeń, uchodzą mimowolnie w niepamięć. Odczytane zostało kilka poruszających fragmentów opracowania.

Spotkanie autorskie zgromadziło wielu pasjonatów historii, dało możliwość wymiany informacji podczas panelu dyskusyjnego z autorem. Swój głos w dyskusji zabrali między innymi: dr Jacek Magdoń z Oddziałowego Biuro Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie, dr Arkadiusz Więch z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, p. Barbara Szczerbińska - dyrektor Zespołu Szkół w Podgrodziu, p. Józef Pluta i p. Bogusław Malikowski - lokalni pasjonaci historii.

Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz złożył gratulacje i podziękowanie za wieloletnią pracę, której efektem było powstanie książki "Zagłada i walka".

Ryszard Pajura zdradził, że rozpoczął już pracę nad realizacją nowego projektu - stworzenia platformy online zatytułowanej Encyklopedia Dębicy, jednocześnie zachęcając do współtworzenia haseł z informacjami o naszym regionie.

W czasie spotkania można było nabyć publikację i otrzymać autorski podpis. Książkę "Zagłada i walka. Druga wojna światowa w Dębicy i powiecie dębickim" będzie można zakupić w Ekspozycji historyczno - dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie.