INFORMACJA - 30.01.2019 r.
- Details
INFORMACJA
Ekspozycja Historyczno-Dydaktyczna przy Górze Śmierci
w dniu 30 stycznia 2019 r. (środa)
będzie czynna w godz. 8 – 12
Za utrudnienia przepraszamy
Relacja z wykładu "Blizna po latach"
- Details
Fot. arch ECPiP
Za nami kolejny wkład z cyklu „Spotkania z historią”. Tym razem prelegentami byli dwaj bracia – Marek i Jacek Flisowie, wyjątkowy duet pasjonatów historii Blizny. Temat ten badają od kilkunastu lat. Dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu, historia niemieckiego poligonu w Bliźnie zapomniana na kilkadziesiąt lat znów ujrzała światło dzienne. Tematem jaki podjęli tym razem, a więc „Blizna po latach”, przyciągnęli dużą liczbę słuchaczy.
Podczas wykładu panowie zrekonstruowali powojenne losy poligonu rakietowego w Bliźnie, szczegółowo omówili opracowania związane z tematem Blizny, poruszyli owiane tajemnicą kwestie, które do tej pory nie doczekały się wyjaśnienia przez badaczy historii. Przedstawili bogatą dokumentację zdjęciową zachowanej do dziś architektury popoligonowej. Poruszyli kwestię współczesnych działań nad ochroną tego miejsca przed dewastacją. Pochylili się nad różnymi formami właściwego upamiętnienia wiedzy na temat ludzi z nim związanych, a przede wszystkim polskiego wywiadu Armii Krajowej.
Pomimo, iż historia niemieckiego poligonu broni V w Bliźnie była już dwukrotnie wykładana przez braci Flisów w Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania, to ilość pytań skierowanych po prelekcji do naszych wykładowców świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu tym tematem.
Fot. arch ECPiP
Spotkanie z historią - "Blizna po latach" - 25.01.2019 r.
- Details
Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania zaprasza 25 stycznia 2019 r. na wykład otwarty z cyklu „Spotkania z historią”, który poświęcony będzie poligonowi rakietowemu w Bliźnie. W ubiegłych latach temat Blizny był już poruszany dwukrotnie przez Marka i Jacka Flisów. W czasie ostatnich spotkań panowie bardzo szczegółowo przybliżyli okoliczności powstania poligonu, dokładną charakterystykę i parametry broni rakietowej V2 oraz pocisków V1. Przeanalizowali również kwestię Blizny w perspektywie zachowanych źródeł historycznych – dokumentów, fotografii, jak i filmów instruktażowych, zrealizowanych przez III Rzeszę. Panowie zaprezentowali bogaty przekrój zgromadzonych archiwaliów, m.in. unikatowe zdjęcia lotnicze terenów Blizny, czy też filmy dokumentalne z montażu rakiet V2 w Bliźnie. Jacek i Marek Flisowie poruszyli również niezwykle istotną kwestię sukcesu polskiego wywiadu Armii Krajowej (Inspektorat AK Rzeszów) odnośnie inwigilacji poligonu w Bliźnie.
W czasie styczniowego „Spotkania z historią”, ci sami prelegenci znów podejmą temat Blizny, lecz w innym ujęciu. Tym razem panowie przedstawią problem badań nad poligonem w Bliźnie po II wojnie światowej, zobrazują w jakim stanie zachowały się pozostałości architektury militarnej oraz jakie działania są podejmowane w czasach współczesnych.
Jacek i Marek Flisowie są znawcami i pasjonatami historii regionalnej, ze szczególnym uwzględnieniem poligonu rakietowego w Bliźnie. Obaj są współautorami publikacji pt. „Tajemnice Blizny. Wywiad Armii Krajowej w walce z rakietami V2” pod redakcją Rafała Wnuka i Roberta Zaparta.
Wykład pt. „Blizna po latach” odbędzie się w piątek 25 stycznia 2019 r. (piątek), o godzinie 17.00, w sali widowiskowej Domu Kultury w Pustkowie-Osiedlu. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.