English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - OBCHODY DNIA SYBIRAKA - 19 i 24 września 2021 r.

2021 09 19 Dzien Sybiraka

W dniach 19 i 24 września 2021 r. odbędą się obchody Światowego Dnia Sybiraka. Nasze regionalne uroczystości zaplanowane są na niedzielę 19 września w Dębicy oraz piątek 24 września w Brzeźnicy na cmentarzu parafialnym przy Mauzoleum z prochami z 16 pól bitewnych całego świata i miejsc mordu polskich zesłańców.

Pragniemy w tym dniu uczcić wszystkich obrońców Ojczyzny poległych podczas napaści hitlerowskich Niemiec i Armii Czerwonej na Polskę pamiętnego września 1939r. Obchody Dnia Sybiraka to już tradycja w naszym regionie, organizacja tego typu wydarzeń to doskonała lekcja patriotyzmu dla najmłodszych Polaków oraz okazja do uczenia się i kształtowania pozytywnych postaw i uczuć patriotycznych. Chcemy pamiętać i mówić o ludziach zesłanych do Związku Sowieckiego, tam zamordowanych i zmarłych. Pamiętamy też i o tych, którym udało się wrócić z zesłania lecz zmarli na ojczystej ziemi, jak i o tych którzy są jeszcze wśród nas - ostatnich świadkach żywej historii i sybirackiej niedoli. Rolą kolejnych pokoleń jest krzewić pamięć o tych co zginęli i ucierpieli podczas nieludzkich praktyk sowieckiego aparatu terroru. Przypominać niekiedy wstrząsające historie mieszkańców ziemi dębickiej, które składają się na historię naszego narodu.

Szczegółowy plan uroczystości:

19 września (niedziela)

godz. 10.30 - Kościół Św. Jadwigi w Dębicy - Msza Św. w intencji zamordowanych, zmarłych i żyjących Sybiraków

godz. 11.45 - Cmentarz Wojskowy w Dębicy ul. Cmentarna - złożenie wiązanek kwiatów na Symbolicznym Grobie Sybiraka

24 września (piątek)

godz. 11.00 - Mauzoleum na Cmentarzu Parafialnym w Brzeźnicy - modlitwa za poległych w obronie Polskości i Ojczyzny, złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje przy towarzyszeniu Orkiestry Dętej - Gmina Dębica. Apel poległych.

godz. 12.00 – Szkoła Podstawowa w Brzeźnicy - Spotkanie Pokoleń – dekoracja odznaczeniami państwowymi i honorowymi, wręczenie tytułu "Zasłużony dla Gminy Dębica"

godz. 12.45 - część artystyczna w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy

Źródło:
http://ckib.pl/aktualnosci/obchody-dnia-sybiraka-1098.html
https://ugdebica.pl/aktualnosci/dzien-sybiraka-2304.html